NENÍ BĚLÁ JAKO BĚLÁ

Společný projekt obcí
s názvem Bělá

logo

Aktuální teplota

27.2.2021 19:31

Aktuální teplota:

3,9 °C

Vlhkost:

76,4 %

Rosný bod:

0 °C

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Když větrové na konec února uhodí, moc obilí se na poli neurodí.

Pranostika na akt. den

Je-li mráz na svatého Gabriele, bývají žně veselé.

NABÍDKA PRÁCE A FIRMY V REGIONU

Ziveobce.cz 


odkaz

Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Kaple a kapličky:

Kaplička "Zvěstování Panny Marie" - hraniční kaplička mezi obcemi Horní a Dolní Bělá.

Kaplička "Zvěstování Panny Marie"

Kaple byla postavena r.1736 v barokním slohu. K této kapličce se váže pověst ­ "Kdysi se na toto místo chodila kněžna z Dolnobělského panství ráno modlit. Jednou ji přepadli lapkové a odváželi hlubokými lesy směrem k Plasům. V místech, kde se dnes říká "Senový dolík" žil poustevník a ten prý sám lapky rozprášil a kněžnu osvobodil. Jaká byla jeho odměna se neví, ale kněžna nechala na "svém " místě zbudovat kapličku, aby byla při svých ranních modlitbách v bezpečí."

Kaple "Sv. Jana Nepomuckého" - kaple se zvonicí stojí uprostřed vsi Horní Bělá a je jednou z hlavních dominant. Původ kaple je naprosto jasný. L.P. 1774 byla zaslána žádost občanů Horní Bělé milostenské vrchnosti o povolení výstavby (podepsali ji rychtář a dva konšelé - všichni třemi křížky). Ta stavbu povolila a dnes je stavba prohlášená za kulturní památku.

Kaple "Sv. Jana Nepomuckého" - před rekonstrukcí

V roce 2003 prošla celkovou rekonstrukcí. 

Kaple "Sv. Jana Nepomuckého"Kaple "Sv. Jana Nepomuckého"Kaple "Sv. Jana Nepomuckého" 

Kaplička "Sv. Martina" - kaplička stojí nad Horní Bělou. Původ je neznámý. Uvnitř býval obraz od Petra Jana Brandla. Dnes je vnitřek prázdný. Od tohoto autora je v Dolnobělském kostele 12 obrazů - tzv. "Křížová cesta"

Kaplička "Sv. Martina"

Kaplička na Vrtbě

Kaplička na Vrtbě 

Pec na Kostelíkách

Pec na Kostelíkách 

Kříže a křížky :

Naproti hřišti stojí zděný "Obecní kříž" - při pohřbech našich zemřelých se cestou na hřbitov vždy prý smuteční průvod zastavil a proběhlo loučení se zesnulým.

Obecní kříž

I druhý kříž je zděný a nachází se pod hrází spodního rybníka. Symbolizuje neštěstí, které se zde pravděpodobně stalo. R. 1924, při stavění máje, již napůl vztyčenou máj její stavitelé neudrželi a strom padl a pod ním zahynul Jan Toncar.

kříž u spodního rybníka

Třetí kříž - u Telínů - je opět místem neštěstí. Prý tam byl zavražděn p. Kylich (čp. 14), když pracoval ve své dílně. (dnešní dům čp.50)

U Telínů

Další kříž - "U sv. Václava" - stojí pod zahradou rodiny Podlenů a je dřevěný. O původu se vypráví, že tento byl vystaven z vděčnosti a díků jakéhosi sedláka za uzdravení svého dítěte.

U sv. Václava

Další kříž - "U panenky Marie"­ je opět křížem smutečním. Nalézá se na kraji Lesíků, u cesty na východní straně. V těchto místech byl prý loupežníky přepaden a zavražděn pán z Bělského hradu při cestě na hrad Vrtbo.

U panenky Marie

Další křížek - "Červený křížek" - stojí mezi mohutnými stromy v zatáčce silnice H.Bělá - Tlucná. O původu tohoto křížku se nic neví.

Červený křížek

"Sv. Vojtěch" - pískovcový sloupek u silnice mezi Horní Bělou a Vrtbem, s letopočtem 1851 na podstavci. Z místa je dobrý rozhled do všech světových stran. Sloup je zasvěcen sv. Vojtěchovi, pražskému biskupovi, který v 10.stol. n.l., šířil po českých zemích křesťanství a zde prý na jedné ze svých cest odpočíval.

Sv. Vojtěch

Na cestě z Vrtba do Lhotky stál kamenný křížek. Po zrušení cesty byl vyorán a rozlomen. R. 1980 byl přenesen k silnice u Lhotky.

Další kříž je v obci Hubenov (u Krauzů).

U Krauzů 

Další pak pod Hubenovem s pověstí "o kočáru" . Vypráví se, že zde jeli svatebčané a vypadl jim zákolník, kočár se převrátil a svatebčané se zabili. Na paměť je tam kříž s kruhem. Dle manětínského kronikáře se jedná o znak, který upozorňoval obchodníky, že nesmí sejít ze stezky, aby mohlo být zaplaceno clo.

Další zajímavosti doplníme o získání jeich popisů a fotografií

Další stojí mezi Hubenovem a Mosticemi 

 

Mezi další zajímavosti stojí za připomenutí i různé dochovalé architektonické památky.

Špejchary (u Koukolíků a Šnajdrů)

Špejchar u KoukolíkůŠpejchar u Šnajdrů 

Brány do dvorů (u Pešičků, Dobrých, ..)

Brána u PešičkůBrána u Dobrých 

Výše uvedené pamětihodnosti a prvky lidové architektury nejsou jedinými zájímavostmi obce a okolí. Postupně budeme doplňovat další zajímavé objekty a turistické cíle