Obec Horní Bělá
Horní Bělá 124
331 52 Dolní Bělá
ID datové schránky: n39bxch
Obec Horní Bělá leží v Plzeňském kraji, ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Kralovice a ve správním obvodu obce s pověřeným obecním úřadem Plasy. Území obce Horní Bělá je rozděleno na 3 části obce - Horní Bělá, Hubenov a Tlucná, které leží na dvou katastrálních územích: Horní Bělá a Hubenov u Horní Bělé.
Dějiny vsi Horní Bělá jsou poměrně mladé. Ves vznikla až někdy na přelomu 16. a 17. století jako zemědělská vesnice, patrně na polnostech zaniklé osady Slavíkovice (o ní dále na zastavení č. 3). Založení Horní Bělé je spojováno s rodem Markvarticů, který v té době držel panství Bělá. V polovině 17. století, nedlouho po skončení třicetileté války, patřila naše ves se 14 selskými grunty a 445 strychy obdělávané půdy (tj. asi 128 ha) k největším zemědělským osadám na bělském panství i v širokém okolí.
Název obce
Jméno Bělá je odvozeno od názvu potoka, který protéká obcí Dolní Bělá. Proč naši předci tuto vodoteč pojmenovali zrovna takto, se můžeme jen domnívat. Jako „bílá voda“ bývají označovány horské bystřiny, které v divokých peřejích bíle pění. To však rozhodně není stav, který by charakterizoval zdejší potůček. Pro něj je jistě přijatelnější výklad, podle kterého potok protéká otevřenou krajinou, takže se v něm slunce bíle odráží. Možné je ovšem i vysvětlení, podle nějž dala potoku jméno činnost provozována na jeho březích: bělení prádla. V naší situaci nicméně lze uvažovat i o výkladu „dichotomickém“, kdy potok Bělá je určitým protikladem k potoku vytékajícímu z Černého rybníka (k tomu viz dále zastavení č. 5). Tento tmavý, rašelinovitý potok se vlévá do Bělé nad Spáleným mlýnem.
Horní Bělá na leteckém snímku z roku 1938. Zdroj: ČÚZK.
Hostince
V první polovině 20. století byly na Horní Bělé tři hostince – v hořejší i dolejší části obce a uprostřed; každý z nich měl svoji specifickou klientelu.
Hostinec u Krausů, čp. 87
Josef a Václav Kraus 1950-1960.
Zdroj: MaG v Mariánské Týnici
Hostinec u Dobrých, čp. 18
Zdroj: Sbírka Martina Roháče
Hostinec u Nových čp. 31
Interiér hostince v čp. 31, toho času u Nových, dříve u Hájků, lidově "u Šenkýřů", fotka ze střihačského kursu 1935.
Jaroslav Nový nejstarší se do rodiny přiženil ve 20. letech z druhé bělské "hospodské" rodiny, čp. 18 - "u Smoláků".
Zdroj: Renáta Nová
Sokol Horní Bělá
Tělocvičná jednota Sokol byla na Horní Bělé založena roku 1905. Hřiště, na kterém je 1. zastavení Stezky Hornobělskem umístěno, vybudovali Sokolové v roce 1929 za pouhých sedm týdnů. V zimních měsících probíhala cvičení v hostinci U Nových, a to až do roku 1964, kdy byl v sousedství hřiště dostavěn nový kulturní dům. Asfaltové tenisové hřiště využívané i k volejbalu a nohejbalu bylo vybudováno v roce 1982 (podrobné informace k historii Sokola Horní Bělá lze nalézt zde). V současnosti (2022) hornobělský Sokol zajišťuje řadu pravidelných cvičení a tréninků, kterých se zúčastňují děti i dospělí z širokého okolí (aktuální informace zde).
Od roku 1977 každoročně třetí sobotu v únoru Sokol pořádá turistický pochod „Bělská 30“ (od roku 2003 pod názvem „Hornobělská 30“).
Hornobělští fotbalisté v roce 1933. Zdroj: Digitální archiv MaG v Mar. Týnici.
13.12.2024 05:58
Aktuální teplota:
-0.7 °C
Vlhkost:
85.6 %
Rosný bod:
-2.9 °C