Obec Horní Bělá
Horní Bělá 124
331 52 Dolní Bělá
ID datové schránky: n39bxch
Obec Horní Bělá leží v Plzeňském kraji, ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Kralovice a ve správním obvodu obce s pověřeným obecním úřadem Plasy. Území obce Horní Bělá je rozděleno na 3 části obce - Horní Bělá, Hubenov a Tlucná, které leží na dvou katastrálních územích: Horní Bělá a Hubenov u Horní Bělé.
Na jaře roku 1958 došlo na popud několika místních občanů se zájmem o zahrádkaření k založení místní základní organizace ČZS. Dnes již sice nejsou mezi námi, ale organizace se dále vyvíjí a pracuje na stanovených cílech. Na začátku to bylo jen předávání zkušeností mezi sebou a občasné výlety na přednášky a výstavky okolních organizací. Velkým mezníkem se stala návštěva u ing. Bouchala a posléze jeho přednáška na Horní Bělé. Zde došlo k přehodnocení dosavadní činnosti a na popud nastupující generace v čele s panem Jaromírem Fischerem byla zahájena nová etapa v zaměření organizace a to zejména na odrůdové zkoušky u jabloní. Přes počáteční potíže a drobné nezdary se v roce 1968 uskutečnila 1. neoficiální degustace nových odrůd jabloní a ta ukázala, že směr, kterým se členové organizace vydali, je správný. Postupně docházelo k seznámení s předními odborníky v této problematice a navazování, jak pracovních tak i osobních kontaktů, které přetrvávají dodnes. Po období provádění pokusů ve vlastních zahradách bylo zřejmé, že to již nevyhovuje a po různých jednáních a intervencích byla v roce 1975 založena na pozemku poskytnutém místním JZD „ Mír“ první zkušebna, kde bylo vysázeno cca 120 podnoží M4, které organizaci přenechala tehdy ovocnářská školka v Pňovanech. Pak už jen stačilo zaroubovat poskytnuté rouby nově vyšlechtěných odrůd jabloní, a to jak z oficiálních zdrojů, tak i od soukromých šlechtitelů, a tím se začala odvíjet dlouhá a trpělivá práce hodnocení růstu, květu, náchylností na různé choroby a především hodnocení chuti ovoce v nadmořské výšce cca 500 m. Po sedmi letech došlo k rozšíření o zkušebnu č. 2, zde našlo místo dalších cca 120 odrůd jabloní, převážně zahraničních. Za zmínku jistě stojí vzpomenout několik jmen „našich“ předních dodavatelů roubů nových odrůd – ing. Jabůrek, ing. Blažek, ing. Bouma, pan Kekstein, pan Červený, pan Kumšta. Velmi výrazně organizaci ovlivnila spolupráce s Výzkumným ústavem šlechtitelským v Holovousích a Lednici na Moravě. Postupně byl vypracován systém 7 degustací (od letních až po pozdně zimních) a jejich výsledky uznávají dodnes přední pomologové i jsou vítaným pomocníkem pro orientaci na trhu pro celou širokou zahrádkářskou veřejnost. Celé úsilí členů organizace vrcholí na tradiční jarní dubnové přednášce pana Jaromíra Fischera o řezu jabloní modifikovaným systémem Pillar, včetně praktických ukázek na zkušebnách. Jsou zde představeny i vždy dlouho očekávané výsledky degustací z předchozí sklizně. Další velkou událostí je říjnová přednáška, kam si organizace zve přední odborníky v pěstování jabloní, broskvoní, meruněk, hrušní apod., doprovázená výstavkou plodů perspektivních odrůd jabloní a též vinné révy, kterou se zabývá na vysoké úrovni ing. Kratochvíl a pravidelně se s ostatními členy dělí o nabyté zkušenosti v jejím pěstování.
Během celého roku připravují členové organizace tiskové materiály o získaných zkušenostech s pěstováním, zejména jabloní, broskvoní a vinné révy. Pro širokou zahrádkářskou veřejnost se stala velkým pomocníkem v rozhodování o volbě vhodné odrůdy jabloně vydávaná a pravidelně aktualizovaná tzv. „Hornobělská 25“ nejvhodnějších odrůd jabloní do podobných klimatických podmínek
V současné době se kromě jabloní, jež jsou hlavním pilířem činnosti, organizace zaměřuje i na odzkoušení 20 odrůd hrušní a 15 odrůd slivoní.
2.11.2024 13:32
Aktuální teplota:
13.4 °C
Vlhkost:
78.3 %
Rosný bod:
9.7 °C